آشیان به طور رسمی از سال 1383 کار خود را با ثبت شرکت (به شماره 21282)آغاز نمود.این در حالی است که مجموعه آشیان از سال 1381 فعالیتهای خود را با ایجاد سایت ashian.com و انجام پروژه های خاصی در همکاری با شرکتها و موسسه های معتبر آغاز کرده بود.این مجموعه در این فاصله تجربه بسیار ارزشمندی بدست آورده که از آن برای تعریف راهبرد کلی شرکت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات آشیان توس استفاده نموده است.
کارهای انجام گرفته توسط آشیان را می توان در سه دسته زیرتقسیم بندی نمود: 


1- خدمات وب شامل میزبانی وب(web hosting) ثبت دامنه (Domain Registeration) وطراحی سایت(Web Design) 
2-پروژه های برنامه سازی وب (Web Solution) و فن آوری اطلاعات
3-تجارت الکترونیک 
- خدمات وب ارایه شده توسط این مجموعه از شرایط و بهای مناسبی برخوردار است که می توانید اطلاعات تکمیل را درباره آن در صفحه خدمات وب بیابید. این گونه خدمات به عمدتا جهت ارایه به مشتریان خاص در نظر گرفته شده است و هم اکنون برنامه ای جهت ارایه عمومی خدمات وب نداریم.


- این مجموعه تجربه های اولیه را در زمینه تجارت الکترونیک (E Commerce) طی نموده و هم اکنون با همکاری شرکت IBay International Limited سوئیس برنامه های گسسته ای در این زمینه تدارک دیده است که از آن جمله می توان به ایجاد چندین سایت فروشگاهی اینترنت(برای داخل یا خارج از کشور) با زمینه های کاربردی مختلف یاد کرد که به زودی در این باره اطلاعات جدیدتری ارائه خواهیم کرد. هم اکنون سایت های فروشگاهی به زبانهای انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیولی و آلمانی راه اندازی شده است. در این مسیر کارشناسان آشیان همکاری فنی جهت راه اندازی و آماده سازی سایت ها را به عهده داشته است . با توجه به برنامه های شرکت IBay بزودی برنامه هایی جهت استفاده از توانایی های تولید کنندگان ایرانی تدوین و ارایه خواهد شد.


اصلی ترین فعالیت و تخصص آشیان طراحی و پیاده سازی مجموعه های نرم افزاری مرتبط با وب است.در این زمینه تلاش شده است تا با طرح ریزی دقیق مسایل راه حلهای مناسب و متناسب با وب بیابد و با ابزار مناسبی که از تجربه و امکانات در اختیار دارد آن را پیاده سازی نماید.
تا بحال سیستم انتخاب واحد اینترنتی موسسه آموزش عالی سجاد(Sadjad.ac.ir) بارزترین نمونه پروژه های انجام شده توسط آشیان است.این سامانه اینترنتی تا بحال در شش ترم متوالی این موسسه به طور کامل به کار گرفته شده است و در هر ترم با توجه به بررسی های انجام گرفته بر روی عملکرد قبلی سیستم و یا نیازهای جدید موسسه,تغییراتی در آن پدید آمده که در نتیجه در آخرین آزمون خود(بهمن84) بسیار موفق و بی نقص عمل کرد.

هم چنین سامانه اطلاعات تحصیلی دانشجوبان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد به همراه سیستم انتخاب واحد تحت وب این دانشگاه ، در تابستان سال 84 توسط شرکت ، طراحی ، پیاده سازی و اجرا گردید. در 3 ترم استفاده شده این سیستم به بلوغ خود نزدیک شده و با توجه به برنامه های توسعه ای که برای آن در نظر داریم امیدواریم برای انتخاب واحد تابستان امسال شاهد سیستمی بی نظیر از نظر امنیت ، سرعت و امکانات باشیم . این سیستم برای دانشگاه های آزاد سفارشی شده است.


میتوانید درباره پروژه های اجرا شده و یا در دست اجرای آشیان اطلاعات کاملتری را در بخش پروژه های وب بیابید.
آشیان آمادگی دارد تا در زمینه های مختلف ICT فعالیت نماید و به این منظور تصمیم جدی بر گسترش فعالیت خود گرفته است.تخصص و امکانات مناسب فنی به همراه پشتیبان مناسب ، در این راه یاور ما خواهند بود.

آشیان با توجه به امکانات و تخصص نیروهای خود آمادگی همکاری با سایر شرکتهای نرم افزاری در قالب پذیرش پروژه ها به صورت برونسپاری (Outsourcing) می باشد. در این مسیر نیز کارهای بزرگی انجام پذیرفته است . با توجه به شرایط کارفرما عموما اطلاعات پروژه های تولید محفوظ خواهد ماند.